Wells fargo online podnikání http://lekarnuonline.com/ formulář souhlasu rodičů lékařské

Reklama:

GRY MMO 3D
GRY MMO 2D
GRY MMOFPS
GRY SPORT MMO
RACING MMO
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 58,191
Najnowszy Użytkownik: ~Aileenbxr
Ostatnie Artykuły
Naviage
Shadowland Online
TransForce
LaYa Online
Krew Bogów


W czym drzemie potencjał?

W czym drzemie potencjał?

Chyba nie ma osoby, która nie grała kiedykolwiek w Minecrafta, lub przynajmniej o nim nie słyszała. Może jednak wspomnę co nieco o tej grze, gdyby znalazła się taka osoba, której ten temat jest obcy. Minecraft został wydany przesz studio Mojang w ubiegłym roku. Jest to gra typu sandbox, czyli taka, w której dostajemy świat i mamy pełną swobodę wykonywania działań. Nie bedę się tutaj rozpisywał o mechanice gry bo o tej można przeczytać setki tematów, poradników. Chciałbym tu napisać o wielkim potencjale trybu multiplayer, który oferuje wręcz nieograniczone możliwości. Zaczynając grę zazwyczaj stawiamy na tryb singleplayer by zapoznać się z grą. Grając dłuższy czas można zaznać nudy i wtedy próbujemy multi, w którym przez dłuższy czas będziemy siedzieć. Tryb ten swój potencjał zawdzięcza możliwościom. Minecraft może być, a nawet jest narzędziem do tworzenia gier mmo. Przeglądając internet możemy znależć setki serwerów różnego rodzaju od tych FB [dowolne budowanie] do prawdziwych rozbudowanych rpg-ów. Dzieje się tak za sprawą kilku rzeczy. Głównym argumentem jest łatwość obsługi i wielka społeczność graczy. Liczba sprzedanych kopii gry wynosi 7mln i ciągle rośnie. Stworzenie i edycja świata w Minecrafcie jest bardzo prosta. Został nawet stworzony specjalny tryb zwany creative, który pozwala tworzyć budowle, konstrukcje na wielką skalę, dzięki tej mechanice możemy odwzorować każde uniwersum lub stworzyć własny świat.

Wiadomo, że realizowanie większego projektu przez jedną osobę będzie czasochłonne, a nawet może stać się nudne. Na pomoc przychodzi nam wspomniany wcześniej tryp multiplayer. Dzięki niemu możemy razem z przyjaciółmi wziąć się za budowę. A jak wiadomo razem zawsze raźniej, a przy okazji można się świetnie bawić. Jak wszystkim wiadomo oprawa graficzna w Minecrafcie nie zachwyca, a nawet może wydawać się brzydka, ale według mnie ma ona swój urok. Kwadratowe Słońce i Księżyc są symbolami "kanciastości" tej gry. Jednak jak wiadomo ciężko jest zadowolić wszystkich.

W ostatnich latach gry posiadają coraz lepszą oprawę graficzną zupełnie odwrotnie jak kiedyś. Dawniej większą uwagę zwracano na fabułę i możliwości gry. Jednokrotne przejście gry nie dawało szansy odkrycia jej całej [Baldurs Gate, Icewind Dale]. Jedną z przyczyn tego był brak odpowiedniego sprzętu i technologii. Żeby wczuć się w grę i jej klimat trzeba było by odrobiny wyobraźni. Dzisiejsze gry już tego od nas nie wymagają , choć czasem się że wychodzi jakaś gra z "brzydką" grafiką. Tak właśnie było z Minecraftem, ale ta gra miała w sobie to coś, że grafika nie odgrywała w niej jakiejś większej roli i większość była w stanie ją zaakceptować. Jednak, aby nadać mapie klimatu można stworzyć samemu lub znaleźć w Internecie interesujący nas texture pack. Jest to nic innego jak paczka tekstur, zmodyfikowane wyglądy przedmiotów. Dzięki takiej paczce możemy dopasować wygląd bloków i przedmiotów do naszych upodobań.

Muzyka jest nieodzowną częścią w budowaniu klimatu im lepsza tym bardziej możemy się wczuć w świat gry. Dlatego by odpowiednio zbudować atmosferę potrzebujemy odpowiednich dźwięków. Tutaj przychodzą nam z pomocą mody dzięki, którym możemy wgrać odpowiadającą nam muzykę. Pomagają nam one zbudować odpowiedni klimat. Wiadomo, że na serwerze muszą obowiązywać jakieś zasady i normy. W rozwiązaniu tego problemu pomogą nam pluginy. Są to modyfikacje, które są używane w trybie multiplayer. Pomagają one chronić cudzą własność i dodają mnóstwo ciekawych rzeczy. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pluginów bo w internecie, aż się od nich roi.

Teraz stosunkowo najbardziej problematyczna sprawa, a mianowicie serwer. Wszystko zależy od tego jak duży serwer zamierzamy postawić. Najprostszym sposobem będzie założenie serwera w sieci hamachi. Jest to program, który umożliwia stworzenie sieci wymiany plików pomiędzy kilkoma komputerami (w internecie lub sieci LAN). Wersja niekomercyjna może być używana legalnie w warunkach domowych na maksymalnie 16 komputerach. Taki serwer wystarczy by zagrać ze znajomymi, ale gdy pragniemy czegoś na większą skalę to od razu możemy sobie odpuścić ten program. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem powinno być wykupienie serwera. Jak wiadomo kupno serwera kosztuje zależnie od czasu na jaki go wynajmujemy. Przecież nikt nie chce płacić z swojej kieszeni na utrzymanie serwera. Dlatego często zostaje wprowadzana możliwość zakupu sobie różnych udogodnień. Mam tu na myśli specjalne przedmioty lub konta premium. Istnieje wiele serwisów, które oferują wypożyczenie serwera.Wystarczy trochę poszukać. Szukając w sieci możemy znaleźć mnóstwo serwerów. Główną rzeczą, która je różni to tryb gry. Jest kilka opcji na jakich może funkcjonować sewer. Postaram się wam je w pewnym stopniu przybliżyć.

Tryby gry:

  • FreeBuild [FB] - serwer należący do jednego z najbardziej popularnych trybów rozgrywki. FreeBuild oznacza "Wolna Budowa" lub "Darmowa Budowa". Znaczenie to możmy traktować zupełnie dosłownie. Bo tak jest. Najczęściej wygląda to tak, że dostajemy mniejszą lub większą działke, na której możemy coś stworzyć to znaczy zbudować. Nie panują na niej żadne prawa fizyki, dlatego możemy wydować dom w powietrzu lub coś równie paradoksalnego. Jedyna co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.
  • RolePlay [RP] - jest to serwer podchodzący pod tryb codziennego życia. Jest to jeden z moich ulubionych rodzajów rozgrywki na serwerze. Charakteryzuję się tym, że staramy się w nim odgrywać wszystko jak w rzeczywistości. Nie ma ty więc sytuacji, których możemy doświadczać na serwerach typu FB. Rozgrywka możę toczyć się w różnych "klimatach" od średniowiecza do dalekiej przyszłości. Na takich serwerach doświadczamy zazwyczaj dużej ilości pluginów, które ułatwiają rozgrywkę i wprowadzają do niej zmiany. Takie serwery mogą posiadać własną fabułę lub opierają się na podstawach światów znanych z książek. Są najbardziej rozbudowanym typem serwerów.
  • Survival [S] - jest to rodzaj serwera znany chyba wszystkim graczom. Bo kto nie zna zasad survivalu? Rozgrywka na takim serwerze jest walką o przetrwanie. Każdy gracz możę robić i budować co chcę, gdzie chcę i jak chcę. Panuje tu "wolna amerykanka". Na serwerze nie obowiązują żadne zasady. Możę z wyjątkiem zachowania kultury osobistej, zakazu używania wulgaryzmów i obrażania innych graczy.

Opisane powyżej tryby rozgrywki są tylko tymi podstawowymi i najbardziej popularnymi. Istnieje wiele serwerów funkcjonujących na innych podstawach, ale są one ciut mniej popularne. Szukając w internecie możemy natknąć się również na mapy typu escape lub adventure. Mapy te charakteryzują się tym , że są one już gotowe do gry to znaczy, że nie zajmujemy się tam budową, ale zwiedzaniem lokacji przygotowanych przez autora mapki. Zazwyczaj takie mapki oferują nam różne zagadki (wow zrymowało mi się). Wszystko zależy jednak od twórcy i jego zaangażowania i celu. Można znaleźć poziomy w których jesteśmy gdzieś zamknięci i rozwiązując zadania logiczne staramy się wydostać.

Są też mapy, które oferują nam bardziej otwarty świat, a nawet zawierają fabułę. Jednak najbardziej hardcorowym trybem rozgrywki jest właśnie tryb hardcore. Jest to survival z jedną teoretycznie maleńką różnicą, a mianowicie tym, że mamy tylko jedno życie. Jeśli "kopniemy w kalendarz" zostajemy zbanowanie z serwera i tak kończy się nasza przygoda. A co z osobami, które pragną krwi innych graczy, a nie zwykłych zombie. Znajdzię się też coś dla nich. Mam tu na myśli serwery z opcją PVP. Polegają one na walce między graczami. Przeważnie takie walki odbywają się na arenach lub miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. PVP zazwyczaj jest urozmaiceniem normalnej gry RP czy FB. Raczej nie uświadczymy serwerów czysto PVP, gdzie walka jest jedyną rozrywką.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się Igrzyska Śmierci. Są to mapy na których panuje bezwzględne PVP. Ten tryb powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem. Określona liczba graczy pojawia się na specjalnie przygotowanej planszy. Zadaniem każdego jest przeżycie i końcowe zwycięstwo. Na całej mapie rozstawione są różne konstrukcje i skrzynki z przedmiotami. Taki deathmatch charakteryzuje się szybką i przyjemną rozgrywką. Dobra tyle już o tych trybach bo zaczyna się tu lekki spam słowem "tryb". Noi znowu go użyłem. Ok teraz czas na jakąś głębszą refleksje na temat atutów multiplayera. Obserwując ciągłe aktualizacje, które serwuje nam Mojang wszystko zmierza w dobrym kierunku. Choć najpiękniejszą chwilą naszej przygody z minecraftem jest właśnie początek gdy nic nie wiemy i wszystko czeka na odkrycie. Nowe przedmioty, bloki i inne nowości pozwalają nam przynajmiej w pewnej części odtworzyć, przypomnieć sobię te wspaniałe i niezapomniane chwile, kiedy nie wiemy wszystkiego i staramy się to poznać. To już chyba koniec tego co chciałem tutaj napisać mam nadzieję, że choć w pewnym stopniu przybliżyłem wam ten temat. Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe, przecież ten serwis odwiedzają tylko inteligentni ludzie (nie podlizuję się :P).

Autor: | Data: 17/08/2012 20:56

Oceń grę:
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Logowanie
 Nazwa Użytkownika

 Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?

Statystyki:
statystyka
TOP50 Gier MMORPG